Jaunumi

“Valmiera/Ordo” sadziedē traumas un sāk demonstrēt potenciālu

Pagājušajā sezonā "Valmiera/ORDO" ar lielisko sniegumu un Latvijas čempiontitula izcīnīšanu pieradināja līdzjutējus pie uzvarām gandrīz katrā spēlē. Šīs sezonas ievadā nedaudz negaidīti valmierieši izcīnīja Baltijas kausu, tomēr regulārās sezonas sākums izvērtās smagnējs. Decembrī komandas pieteikumā atgriezušies visi traumētie spēlētāji un pēdējās spēlēs Latvijas čempionvienība sāk demonstrēt savu īsto potenciālu.

15578326_1507207889294786_6242771386131906937_o
Foto: Edgars Vaivads

Salīdzinot ar čempionu sastāvu starpsezonā no Valmieras uz citām komandām pārcēlās trīs nozīmīgi aizsargu pozīcijas spēlētāji Kvameins Mičels (Francija), Aigars Šķēle (Ventspils) un Armands Šķēle (VEF Rīga). Tā pat citās komandās šosezon sevi kā vienus no labākajiem LBL centriem apliecina Viktors Iļjins (Jūrmala) un Dāvis Rozītis (Liepāja), pierādot "Valmiera/Ordo" pērnās sezonas dziļo sastāva komplektāciju, kurā abi minētie centri pildīja rezervistu lomas.

Neskatoties uz vairāku nozīmīgu spēlētāju aiziešanu, "Valmiera/Ordo" izdevās nosargāt Latvijas basketbolistu kodolu, saglabājot čempionu raksturu. Spēka uzbrucēju pozīcijā tika saglabāti finālsērjas vērtīgākais spēlētājs Artūrs Bērziņš un Ervīns Jonāts, kā arī noturēti sākumsastāva centrs Lauris Blaus un vieglais uzbrucējs Mārtiņš Laksa. Savukārt valmierietis Jānis Kaufmanis, kuram čempionu sezonā spēlēs lielākoties nācās iesaistīties no soliņa, jau no šīs sezonas sākuma bija gatavs demonstrēt karjeras labāko basketbolu, uzņemoties komandas līdera lomu. Tā pat valmieriešu sastāvā  palika pieredzējušais saspēles vadītājs Raimonds Gabrāns un pērnajā decembrī ceļgala traumu guvušais Haralds Kārlis.

Galvenā trenera amatā nomainot Robertu Štelmaheru, pie "Valmiera/ORDO" komandtiltiņa stūres stājās Uvis Helmanis. Jaunā galvenā trenera vadībā iespēja sevi pierādīt lielajā komandā tika dota vairākiem Valmieras jaunās paaudzes basketbolistiem, kuri sezonas laikā pirmos statistikas ierakstus profesionālajā basketbolā arī veica. No starpsezonas sastāva papildinājumiem jāuzskaita Valmieras/Rūjienas basketbola audzēknis Rinalds Mālmanis, kurš šosezon aizvada pirmo nopietno sezonu pieaugušo basketbolā. Savukārt brīvās sastāva vietas komandas vadība centās aizpildīt ar leģionāriem – kanādiešu centru Maurīsu Vokeru un lietuviešu aizsargu Ovīdiju Varanausku.

Jau pirms sezonas sākuma bija skaidrs, ka kādu laiku komanda nebūs pilnā sastāvā, jo pirmajos mēnešos nevarēja palīdzēt ne pleca traumu ārstējošais Artūrs Bērziņš, ne ceļgala traumu dziedējošais Haralds Kārlis. Līdz ar to sezonas sākumā pienesumu laukumā bija gatavi dot astoņi basketbolisti. Septembrī pirmssezonas laikā "Valmiera/Ordo" pārsteidza Igaunijas čempionvienību "Kalve/Cramo" un tobrīd vislabāk nokomplektēto Latvijas komandu BK "Ventspils", izcīntot Baltijas Basketbola līgas kausu, kurā par vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Jānis Kaufmanis.

Līdz ar čempionu statusu valmieriešiem katrā spēlē bija jācīnās ar īpaši motivētiem pretiniekiem, kuri gribēja uzveikt čempionkomandu. Sezonas pirmajā oficiālajā spēlē "Valiera/ORDO" paklupa Ogrē, bet vēlāk tika piedzīvots zaudējums pret baroniem. Objektīvi savā laukumā piekāpjoties BK "Ventspils", valmieriešu bilance pirmajās piecās LBL spēlēs bija 2-3, kas lika ieņemt sesto pozīciju turnīra tabulā. Nākamajā spēlē valmierieši tikās ar jūrmalniekiem. Spēle tika uzvarēta, bet tās laikā rokas lūzumā iedzīvojās viens no komandas līderiem Mārtiņš Laksa, kas nozīmēja spēlētāja iziešanu no ierindas līdz decembrim. Tā pat neapmierinošu sniegumu demonstrēja komandas leģionāri un tika pieņemts lēmums šķirties no lietuvieša Varanauska. Neveiksmīga izvērtēs amerikāņu saspēles vadītāja Kārsona Purifoja piesaistīšana, jo basketbolistam jau sezonas pirmajā Baltijas basketbola līgas spēlē neveiksmīgi uzkrita pretinieku komandas spēlētājs, traumējot ceļgala saites. Līdz ar to komandas vadība bija spiesta meklēt jau trešo leģionāru, kurš varētu pildīt pamatsastāva saspēles vadītāja funkcijas.

Valmierā kā ugunsdzēsēji, lai aizpildītu sastāva robus, ieradās pērn Ventspilī spēlējušais Damjērs Pitss un Valmierā čempiontitulu izcīnījušais Akselis Vairogs. Neskatoties uz abu spēlētāju pievienošanos komandai, oktobra izskaņā spēlē Liepājā laukumā bija gatavi doties tikai septiņi pieredzējušie basketbolisti, bet starta pieciniekā Uvim Helmanim nācās sūtīt 17 gadus veco Edgaru Kaufmani. Traumu nomocītie valmierieši saspringtā spēlē tomēr piekāpās un oktobris Latvijas čempionātā tika noslēgts ar bilanci 3-4, kas lika "Valmiera/ORDO" izkrist no play-off zonas, noslīdot uz septīto pozīciju.

Novembra ievadā valmierieši piedzīvoja divus līdz šim vienīgos zaudējumus Baltijas līgā, piekāpjoties "Jēkabpils" un "Pieno Zvaigzdes" komandām. Savukārt Latvijas čempionātā izbraukumā jēkabpiliešus izdevās apspēlēs. Novembrī laukumā atgriezās finālsērijas vērtīgākais spēlētājs Artūrs Bērziņš, kurš jau no pirmajām spēlēm spēja dot vērā ņemamu pienesumu. Tā pat pēc vairāku spēļu izlaišanas pēc potītes traumas laukumā atgriezās Rinalds Mālmanis. Tomēr spēļu kalendārs nebija pateicīgs un Latvijas čempionātā nācās aizvadīt trīs izbraukuma spēles pēc kārtas pret turnīra pirmo trīs vietu ieņemošajām komandām. Lai gan valmierieši cīnījās ar raksturu, tomēr nācās piedzīvot trīs zaudējumus. Izbraukumā "Valmiera/OROD" piekāpās Jūrmalā, Daugavpilī pret VEF un Ventspilī. Spēlē pret ventspilniekiem Jānis Kaufmanis aizvadīja šīs sezonas rezultatīvāko spēli LBL, gūstot 30 punktus, tomēr tas neglāba no zaudējuma un "Valmiera/ORDO" ar bilanci 5-7 atkal balansēja uz play-off robežu, atrodoties sestajā vietā.

Lielā slodze pieķērās arī Jānim Kaufmanim, kuram nācās izlaist divas spēles, tomēr decembrī gandrīz visi spēlētāji atgriezās komandas pieteikumā. Mārtiņš Laksa atgriezās no rokas traumas un arī Haralds Kārlis atgriezās komandas pieteikumā uz spēlēm, lai gan laukumā nav izgājis. Decembrī produktīvas spēles aizvadījis Akselis Vairogs, palīdzot valmieriešiem izcīnīt vairākas uzvaras. Latvijas čempionātā "Valmiera/ORDO", spēlējot gandrīz pilnā sastāvā, pārliecinoši apspēlēja BK "Jēkabpils" un "Ogre/Kumho Tyre", savukārt Baltijas līgā valmierieši pārliecinoši tika galā ar Rakveres "Tarvas" un "Jēkabpils" basketbolistiem.

Spēlējot ar plašu rotāciju, "Valmiera/ORDO" spējuši visas spēles gaitā turēt augstu tempu un disciplinēti spēlēt aizsardzībā. Tā pat uzbrukumā komanda izspēlējusi kombinācijas līdz brīviem metieniem, atrodot komandas snaiperus, kas pēdējos mačos palielinājis vidēji spēlē gūtos punktus. Latvijas čempionātā "Valmiera/ORDO" pirms Ziemassvētkiem ar bilanci 7-7 pacēlusies uz ceturto vietu un sezonas otrajā pusē valmierieši ir galvenie pretendenti, lai nostabilizētos turnīra tabulas trešajā vietā, uz kuru šobrīd pat piecas komandas. Tikmēr Baltijas līgas čempionātā pirms gadu mijas panākta bilance 7-2, kas dod otro pozīciju. Uzvarot atlikušās trīs spēles "Valmiera/ORDO" ir pretendenti uz uzvaru BBL turnīra regulārajā sezonā, kas dos priekšrocības izslēgšanas spēļu turnīrā.

No "Valmiera/ORDO" spēlētājiem īpaši pārliecinošu sniegumu šosezon demonstrē divi snaiperi. Latvijas čempionātā Jānis Kaufmanis ar 16,4 punktiem ir visa turnīra rezultatīvākais spēlētājs un šobrīd Kaufmanis aizvada pārliecinoši efektīvāko sezonu karjerā. Bez labākajiem punktu rādītājiem, Kaufmanis arī sasniedzis labākos rādītājus cīņā par atlēkušajām bumbām (4,9) un arī rezultatīvajās piespēlēs aizsarga rādītāji ir starp labākajiem karjerā (2,2). Savukārt ar fantastisku precizitāti metienus šosezon realizējis Mārtiņš Laksa. No spēles raidot grozā vairāk kā 50% metienu un no soda metiena līnijas pārsniedzot 90%, Laksa ar vidēji 15,3 punktiem ir ceturtais rezultatīvākais spēlētājs Latvijas čempionātā. Arī Mārtiņš Laksa šosezon aizvada savu efektīvāko karjeras sezonu.

Šogad "Valmiera/ORDO" aizvadīs vēl tikai vienu spēli, 29. decembrī tiekoties ar "Liepāja/Triobet". Decembrī nodemonstrētais sniegums ļauj cerēt uz aizraujošu sezonas otro pusi, kurā "Valmiera/ORDO" basketbolisti atkal būs gatavi iesaistīties cīņā par Latvijas un Baltijas līgu medaļām.