Jaunumi

Valmierā aizvadīta pirmā diasporas jauniešu sporta nometne

Svētdien, 14.jūlijā, Valmierā noslēdzās pirmā Vidzemes un ārvalstu latviešu jauniešu nometne “Olimpiskais kvants”.

Nometnē piedalījās 22  latviešu izcelsmes jaunieši no Islandes, Gruzijas, Dānijas, Īrijas un Vācijas, jaunieši, kuri nesen ar ģimenēm pārcēlušies uz dzīvi Valmierā no Spānijas un Moldāvijas, kā arī jaunieši no Valmieras, Limbažiem, Ogres un citām Latvijas vietām. Viņus vieno interese un aizraušanās ar sportu.

Nometnes dalībnieki ieguva jaunus draugus, kā arī latviešu valodas nodarbībās un ikdienas saziņā nostiprināja latviešu valodas zināšanas. Tāpat jaunieši ekskursijās iepazina Valmieru, Latvijas dabu un kultūru, bet filmu vakarā  – latviešu virtuvi.

Sporta veselības centrā jauniešiem tika veikti stājas, gaitas, līdzsvara un slodzes testi. Uztura speciālists Jānis Leitis dalījās pieredzē par sabalansēta un kvalitatīva uztura nozīmi ikdienā un sportojot. Žurnālists un sporta entuziasts Armands Tripāns ar jauniešiem runāja par sportistu patriotismu, kā arī par spēju pārdzīvot neveiksmi. Tika runāts arī par atbildības uzņemšanos, izprotot, ka veikums nav tikai individuāls, tas ir arī konkrētās valsts, kuras karoga krāsas sportists nes, sasniegums. Sporta psiholoģijas speciālists, treneris Guntis Jansons stāstīja par personīgajām komforta zonām, kā no “es nevaru”, “es negribu”, “man nesanāk” kļūt stiprākiem, stabilākiem, spēcīgākiem. Nometnes dalībnieki ieguva jaunas zināšanas un motivāciju, kā attīstīt sevi un sasniegt mērķus.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Valmieras biznesa inkubatorā jaunieši spēlēja biznesa modelēšanas spēli “Piķis nav problēma”, kas bija pielāgota sporta biznesa jomai. Izprotot dizaina domāšanu, radās idejas gan par jaunu sporta veidu, gan inventāru.

Tikšanās laikā Valmieras pilsētas pašvaldībā domes priekšsēdētājs Jānis Baiks iepazīstināja klātesošos ar Valmieras veiksmes stāstiem, kas veicina pilsētas izaugsmi un nes tās vārdu pasaulē, kā arī dalījās savā pieredzē par gatavošanos un skrējiensoļojuma Rīga–Valmiera 107 km veikšanu. Liels pārsteigums jauniešiem bija tikšanās ar pirmo un divkārtējo olimpisko čempionu BMX – Māri Štrombergu.

Nometnes izskaņā dalībnieki piedalījās diskusijā “Diaspora un sports: neizmantotais potenciāls”, tikās ar izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, Ārlietu ministrijas Speciālo uzdevumu vēstnieku diasporas jautājumos Aivaru Grozu, kā arī bija klāt šī gada nozīmīgajā sporta notikumā Valmierā – Eiropas BMX čempionātā.

Arī brīvo laiku jaunieši pavadīja aktīvi: laivoja, supoja, peldēja un slidoja. Jaunieši atvadījās gandarīti, motivēti, jaunus iespaidus un draugus ieguvuši.

Nometnes mērķis bija saglabāt un stiprināt diasporas jauniešu saikni ar Latviju un Valmieru un veicināt nacionālās identitātes stiprināšanu caur kopēju mīlestību pret sportu, latviešu valodu, Latvijas dabu un kultūru.

Nometni organizēja Eiropas Latviešu apvienība, Valmieras pilsētas pašvaldība un Vidzemes Olimpiskais centrs. Nometni finansēja Izglītības un zinātnes ministrija, Eiropas Latviešu apvienība un Valmieras pilsētas pašvaldība.

Īsa FOTO izlase no nometņotāju piedzīvojumiem Vidzemes Olimpiskā centra Facebook lapā!