Jaunumi

Elīna Mičule – Bikauniece: Valmiera man ir iespēju pilsēta

Fizioterapeite Elīna Mičule – Bikauniece pēc desmit gadu prombūtnes atgriezās savā dzimtajā Valmierā līdz ar jaunā peldbaseina tapšanu, kurā mājvietu radis arī Sporta Veselības centrs. Elīna ir ne tikai šī centra vadītāja, bet ir bijusi klāt tā radīšanā no pašiem pirmsākumiem.

Ar Valmieras rūdījumu pasaulē

Elīna savulaik septiņus gadus spēlējusi basketbolu, tādēļ pēc Valmieras Valsts ģimnāzijas absolvēšanas viņa izvēlējusies turpināt izglītību Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā un Rīgas Stradiņa universitātē, iegūstot bakalaura un maģistra grādu fizioterapijā. Vienu gadu Elīna pavadīja Bulgārijā, padziļināti mācoties sporta rehabilitāciju. Viņa atzīst, ka Valmieras Valsts ģimnāzijas rūdījums palīdzējis izturēt grūtos studiju gadus.

Sākoties darba gaitām Rīgā, līdztekus saglabājusies saikne ar sporta jomu. Paralēli fizioterapeita darbam klīnikās, Elīna četrus gadus sadarbojusies ar kontinentālo riteņbraukšanas komandu „Alpha Baltic”. Viņa šo atceras kā interesantu un ļoti piesātinātu laiku, jo bieži devusies līdzi komandai uz sacensībām visā Eiropā un ārpus tās, gūstot neatsveramu pieredzi. Kad saņemts piedāvājums strādāt gadu Ķīnā kādā citā velokomandā, iekšējā balss likusi palikt Latvijā. Elīna sapratusi, ka šeit lietas mainās ļoti ātri, tādēļ nav bijusi vēlēšanās atgriezties pēc kāda laika Latvijā ar tukšuma sajūtu un sākt karjeru atkal no pašas apakšas.

Valmiera sauc atpakaļ

Lai gan Elīna izdarīja izvēli palikt Latvijā, taču viņai joprojām bijusi sajūta, ka zināšanu un pieredzes bagāža ļauj paveikt daudz vairāk, nekā bija iespējams savā darbavietā. Tad kā likteņa pirkts bijis pamanītais sludinājums ar aicinājumu pieteikties cilvēkam, kurš varētu attīstīt sporta rehabilitācijas jomu Vidzemes Olimpiskajā centrā. Viesojoties Valmierā Ziemassvētku brīvdienās, Elīna pamanījusi šo sludinājumu, lai gan tam jau pirms pusgada bija beidzies termiņš. Tomēr viņa nolēmusi aizsūtīt savu CV un tikusi pieņemta darbā. Lai gan tolaik baseins vēl tikai tapis „uz papīra”, reizi nedēļā Elīna mērojusi ceļu uz Valmieru, lai strādātu ar klientiem un līdzdarbotos Sporta Veselības centra veidošanā. Tikmēr viņas un dzīvesbiedra galvā rosījušās domas par pārcelšanos uz Valmieru, jo abiem gribējies izrauties no „vāveres riteņa” Rīgā un gūt vairāk prieka no dzīves. Karjeras iespējas, daba, svaigais gaiss un pakalpojumu pieejamība likusi izšķirties jaunajai ģimenei pārcelties uz Valmieru. Šeit arī nākusi pasaulē meitiņa Emīlija.

Valmiera dod iespēju īstenot idejas

Elīna atgriezusies darbā pēc garā atvaļinājuma laikā, kad tika atklāts jaunais Valmieras peldbaseins. Viņa ar pilnu sparu metusies darbā, lai izlolotā iecere kļūtu par realitāti. Veidojot Sporta Veselības centru, nācies doties vairākos komandējumos, lai iepazītu ārvalstu pieredzi šajā jomā. Tika nolūkotas arī tādas iekārtas, kas Latvijā vispār nebija pieejamas. Lielākais izaicinājums ir bijis pārliecināt vietējo cilvēkus, par šādu iekārtu lietderību. Piemēram, funkcionāli magnētiskās stimulācijas procedūras, kas atjauno dziļo muskulatūru jaunajā māmiņām pēc dzemdībām Slovēnijā un Horvātijā tiek apmaksātas no valsts budžeta, taču Latvijā par tām neviens nebija pat dzirdējis. Elīnai talkā nācis VOC tehniskais direktors Zigmunds Ezergailis, kurš spējis tehniski pamatot dažādu modernu iekārtu iegādes nepieciešamību, kā rezultātā pašlaik Sporta veselības centrā ir viena no labākajām tehniskajām bāzēm Latvijā.

Elīna ar prieku un lepnumu stāsta par vienu no īstenotajām idejām, – pirmo un pagaidām vienīgo Latvijā tāda veida projektu, kas tapis sadarbībā ar Valmieras Bērnu sporta skolu un Valmieras pilsētas pašvaldību. Līdz ar 2018.gadu par ikviena skolas audzēkņa veselību un fizisko sagatavotību rūpējas ne vien treneri ikdienas treniņos, bet arī fizioterapeiti, sporta ārsts un citi Sporta Veselības centra speciālisti. Katram audzēknim tiek nodrošināta sporta ārsta un fizioterapeita konsultācijas, veikti dažādi testi, analīzes, lai izvērtētu veselības stāvokli un, ja nepieciešamas, veiktas papildus procedūras, lai jaunā sportista veselības stāvoklis būtu optimāls. Būtiski ir tas, ka tiek nodrošināta operatīva palīdzība akūtu traumu gadījumā. Īpaša uzmanība projektā vērsta arī uz sporta psiholoģiju un veselīgu uzturu. Fizioterapeite ir gandarīta, ka Valmierā ir radusi iespēju darboties vienā komandā ar tik zinošu, tālredzīgu, uz inovācijām un attīstību vērstu vadītāju kā Artis Jansons, jo tieši sadarbībā ar viņu un pilsētas mēru Jāni Baiku šāds pilotprojekts un citas interesantas lietas ir izveidotas, un tas ir iedvesmojis arī citas sporta skolas valstī sekot Valmieras piemēram.

Elīna atzīst, ka, piesaistot papildu darbiniekus, VOC Sporta Veselības centra kapacitāte ļautu apkalpot tuvākās sporta skolas Vidzemē. Jau pašlaik centrā strādā kolēģi ne tikai no Valmieras, bet arī Cēsīm, Limbažiem un Ādažiem. Tā kā pašlaik Latvijā ir fizioterapeitu „pārprodukcija”, jaunu darbinieku piesaiste nebūtu problēma.

Lai gan Sporta Veselības centra viens no darbības virzieniem ir sporta rehabilitācija, taču tas nav vienīgais. Centra vadītāja uzsver, ka pakalpojumi tiek piedāvāti ne tikai sportistiem , bet ikvienam, kam nepieciešama kustību rehabilitācija. Otrs virziens, kas tiek attīstīts ir topošo un jauno māmiņu, kā arī mazuļu fizioterapija. Savukārt trešais virziens ir ķermeņa estētikas un SPA pakalpojumi.

Domājot par turpmāko Sporta Veselības centra attīstību, par galveno mērķi izvirzīts kļūt par labāko pakalpojumu sniedzēju ārpus Rīga, tādējādi nodrošinot pakalpojumu pieejamību Vidzemes reģiona iedzīvotājiem. Liela vērība tiek veltīta jaunu klientu piesaistīšanai no tikai no Latvijas, bet arī ārzemēm, piemēram, no Igaunijas. Jau pašlaik centra pakalpojumus izmanto ārzemju sportisti, kuriem Valmierā notiek sacensības un sporta nometnes. Plānots papildināt arī tehnisko aprīkojumu, ieguldot līdzekļus diagnostikas iekārtās, lai varētu palielināt rehabilitācijas efektivitāti.

Valmiera – vieta, kur atgūt spēkus

Elīna uzskata darbu par savu hobiju, taču pēc garajām daba stundām ir nepieciešams atjaunot enerģiju, lai varētu to sniegt gan ģimenei, gan saviem klientiem. Vislabāk spēkus viņa atgūt var pie dabas mierā un klusumā. Dzīvojot Rīgā, Elīna bieži braukusi uz jūru, bet tagad labprāt pavada laiku mežā pastaigās un pārgājienos, lēnā skrējienā, braucot ar velosipēdu, bet ziemā – slēpojot. Vēl Elīna cer atsākt spēlēt tenisu. Viņa smej, ka ar ekstrēmiem sporta veidiem labāk neaizrauties, lai saglabātu labu fizisku formu un no fizioterapeita nekļūtu par pacientu.