Jaunumi

Viena baseina vietā iegūsim piecus

Ir izskanējis viedoklis, ka 50 metru baseins būtu bijis piemērotāks sportistu vajadzībām. Kādēļ tika nolemts būvēt 25 metru baseinu, skaidroja SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” valdes priekšsēdētājs Artis Jansons.

Gatavojoties peldbaseina kompleksa projekta izstrādei, bija dilemma, būvēt 50 metru baseinu, uz ko ļoti uzstāja Latvijas Peldēšanas federācija, vai 25 metru baseinu, kas mūsuprāt, būtu daudz piemērotāks Valmieras pilsētas iedzīvotāju skaitam. Ja mēs būtu piekrituši pirmajam variantam, tad pašlaik topošajā ēkā būvētu 50 metru, astoņu celiņu baseinu ar 1500 skatītāju vietām, kas būtu lielākais Latvijā. Taču, izvērtējot redzēto peldbaseinu kompleksos Latvijas, Lietuvas, Vācijas un Portugāles pilsētās, kuras iedzīvotāju skata ziņā ir līdzvērtīgas Valmierai, izvēlējāmies būvēt daudzfunkcionālu sporta kompleksu ar vairākiem baseiniem un SPA zonu. Uzskatu šāds risinājums ir piemērots Valmierai, jo tas nodrošina gan sportistu vajadzības, gan arī piedāvā daudzveidīgas sporta, atpūtas un rehabilitācijas iespējas dažādām iedzīvotāju grupām. "Ja tiktu būvēts 50 metru baseins, tādas programmas kā zīdaiņu peldētapmācība, peldēšana grūtniecēm, peldēšana senioriem, ūdens aerobikas un pēctraumu ūdens rehabilitācijas nebūtu iespējamas pilnībā realizēt, jo 50 metru baseins tā seklākajā daļā, saskaņā ar normatīviem, ir 1,7 metrus dziļš. Faktiski peldbaseina ēkā atrastos viens liels peldbaseins, ar augstiem ekspluatācijas izdevumiem, kas ievērojami pārsniegtu tā ieņēmumus. Šīs izmaksas gultos uz visu Valmieras nodokļu maksātāju pleciem."

Turpretī izvēlētais peldbaseina kompleksa modelis ar pieciem dažāda izmēra un dziļuma baseiniem būs pieejams pilnīgi visiem iedzīvotājiem ar ļoti plašu pakalpojumu spektru, kas ļaus segt ar kompleksa uzturēšanu saistītās izmaksas. Jaunajā peldbaseina kompleksā papildus teicamu darba apstākļu nodrošināšanai Valmieras Bērnu sporta skolas peldēšanas nodaļas audzēkņiem, plānojam piedāvāt dažādās peldētapmācības, peldēšanas un veselības uzlabošanas programmas mūsu reģiona iedzīvotājiem. Ar īpašām atlaidēm un piedāvājumiem uzrunāsim pilsētas pensionārus, daudzbērnu ģimenes, skolēnus un studentus. Visos peldbaseinos būs pieejams aprīkojums, lai tos varētu izmantot cilvēki ar īpašām vajadzībām. Pēc peldbaseina kompleksa nodošanas ekspluatācijā sadarbībā ar Valmieras pašvaldību realizēsim peldētapmācības programmu visu pilsētas skolu 1. līdz 4. klašu skolēniem.

Lai nodrošinātu jaunā kompleksa pieejamību pilnīgi visa vecuma apmeklētājiem, tajā būs pieci, dažāda garuma un dziļuma peldbaseini. Seklākais baseins pašiem mazākajiem apmeklētājiem atradīsies SPA zonā, un tā dziļums būs 0,2 līdz 0,3 metri. SPA zonā atradīsies arī baseins ar straumes apli, četras pirtis, relaksācijas vannas un atpūtas zona ar saules gaismas un siltuma imitācijas lampām. Otrajā kompleksa zālē atradīsies divi 12,5 metru gari baseini. Vienā no tiem dziļums būs no 0,6 līdz 0,9 metriem, bet otrā no 0,9 līdz 1,1 metram. Šie baseini ir paredzēti peldētapmācību nodarbībām pirmskolas vecuma bērniem un skolēniem, kā arī ūdens aerobikas, grūtnieču un dažādām rehabilitācijas nodarbībām.  Savukārt lielais 25 metru peldbaseinu ar astoņiem celiņiem izmantos sportisti un peldēšanas entuziasti."Izvēlētais baseinu daudzums un to dziļums ļaus optimāli tos izmantot iedzīvotājiem un sportistiem ar atšķirīgām peldēšanas prasmēm, papildinot vienam otru. Darbosimies līdzīgi Skandināvijas valstu modelim, nākotnē nodrošināt 100% peldētprasmi pilsētas jauniešiem, tādējādi līdz minimumam samazināt negadījumu skaitu ūdenī."

Peldbaseina kompleksā papildus baseiniem un SPA zonai, atradīsies arī Sporta veselības centrs, vingrošanas zāle un kafejnīca.

Runājot par sportistu trenēšanu, projekta tapšanas laikā mēs tikāmies ar daudziem treneriem un peldēšanas entuziastiem. Izaudzināt labus sportistus, olimpiešus var arī 25 metru baseinā. Tas ir atkarīgs no peldēšanas nodarbībām piesaistīto bērnu skaita un kvalitatīva trenera darba. To pierāda Valmieras peldēšanas treneru darba rezultāti Pārgaujas ģimnāzijas peldbaseinā."Latvija ir maza valsts. Lai audzinātu jaunās peldēšanas zvaigznes, tādās pilsētās kā Valmiera, Rēzekne, Jelgava pilnīgi pietiek ar 25 metru baseiniem. Latvijā, droši vien Rīgā, ir jābūt vienam, teicami aprīkotam 50 metru baseinam ar vietām skatītājiem, kur trenēties valsts labākajiem sportistiem, kur varētu rīkot arī starptautiska mēroga sacensības. Par tā uzturēšanu ir jārūpējas valstij, nevis pašvaldībai."

Līdzīgi situācija ir saistībā ar sporta manēžu, ko paredzēts būvēt J.Daliņa stadiona rekonstrukcijas ietvaros. Tā pagaidām būs vienīgā manēža Latvijā, kas atbildīs visiem starptautiskajiem noteikumiem, taču mēs iebildām pret ieceri tur būvēt tribīni 1000 skatītājiem. Mums ir nepieciešama funkcionāla ēka ar labiem treniņa apstākļiem. Valmieras izmēra pilsēta nevar atļauties uzturēt infrastruktūra, kas netiks pilnvērtīgi izmantota.