Jaunumi Ledus gladiatori

Lielākie palīgi “Ledus gladiatoriem” uz laukuma – slidošanas instruktori

Projekta “Ledus gladiatori” lielākā daļa dalībnieku nu jau aizvada vienus no saviem pēdējiem treniņiem kopā ar slidošanas instruktoriem. Dažiem no jaunajiem slidotājiem šie ir pirmie soļi uz ledus, bet citiem tā ir iespēja pilnveidot savu slidošanas meistarību. Svarīgs atbalsta punkts gan treniņos, gan noslēguma sacensībās dalībniekiem ir instruktoru padomi un ieteikumi, lai tādējādi varētu attīstīt savu slidošanas tehniku, ātrumu un veiklību.

Uz ledus kopā ar skolēniem treniņos dodas četri profesionāli un azartiski slidošanas instruktori – Emīls, Aleksandrs, Viesturs un Raivis. Slidošanas instruktori uzrauga jauniešus un rūpējas par bērniem jau kopš ierašanās Vidzemes Olimpiskajā centrā. Viņi izsniedz bērniem slidas, ķiveres un ļauj iziet laukumā pilnā, drošā ekipējumā. Tad seko iesildīšanas uzdevumi un paši treniņi. Lai satiktu instruktorus klātienē, uzzinātu puišu domas par projektu “Ledus gladiatori” un kā viņiem sokas nodarbībās, devāmies uz ledus halli. Uz nelielu interviju starp pārtraukumiem izdevās pierunāt divus instruktorus – Emīlu un Aleksandru.

Emīl, Aleksandr! Kā tas ir, strādāt ar bērniem? Viegli, grūti? Kas ir tas, kas jums patīk šajā darbā?

(Nopūšas un smaida) Mūsuprāt, tas noteikti nav viegls darbs. Bērni ir dažādi. Ir ļoti paklausīgi jaunieši un ir tādi, kuriem ar paklausību ir tā kā ir. Katru dienu kaut kas jauns! Mūsu novērojumi – jo mazāk bērnu uz ledus, jo viņi ir paklausīgāki, bet, kad jau pilns laukums, tad visiem, laikam, sajūta kā “ballītē” un vajag maksimāli daudz trokšņot un runāties.

Pats foršākais, kas mums patīk šajā darbā, ir, ka bērni pēc nodarbības pasaka “PALDIES”! Tas daudz ko nozīmē, jo tad arī mums ir prieks un iedvesma darboties, jo zinām, ka darām labus un vajadzīgus darbus. Patīk arī vērot kā bērni attīsta savu slidotprasmi šo treniņu laikā, ka daudz jaunas lietas ir iemācījušies pa šo nodarbību periodu. Pats galvenais, lai bērniem patīk, ja viņiem patīk un visi ir pozitīvi, tad arī mums viss ir forši!

Kā jums izdodas disciplinēt jauniešus, lai visi koncentrējas darbam, uzklausa un ievēro dotos padomus, ieteikumus?

Sākumā ir diezgan grūti ar to disciplīnu, jo viss projekta dalībniekiem ir jauns un nezināms. Pēc tam, kad viņi jau ir noķēruši, tā teikt, treniņu un sacensību garu, bērniem pašiem jau ir interese, kādus uzdevumus tad šoreiz mēs liksim izpildīt. Sākumā esam arī mazliet stingrāki un brīdinām, ka teiksim visu tikai vienreiz, ja nedzirdēsiet un darīsiet nepareizi, paši būsiet vainīgi. Kopumā ar vienu šādu brīdinājumu pietiek un visi ir disciplinēti – no sākuma kārtīgi noklausās mūsu norādījumos un tad jau ar smaidu sejā turpinām treniņu.

Kuri šķēršļi, jūsuprāt,  ir visgrūtākie un kuri ir tādi, kas prasa mazāku piepūli?

Visgrūtāk noteikti ir slidot atmuguriski un bremzēt, šie uzdevumi ir tādi, kas ne visiem bērniem uzreiz padodas. Jāpaiet vismaz vienai nodarbībai, lai bērns saprastu kā šīs kustības pareizi paveikt.  Visvieglāk, mūsuprāt, izpildīt ir to saucamo “čūsku” un “lukturīti”.

Vai ir tādi jaunieši, kuri ierodas uz treniņu bez priekšzināšanām slidošanā? Kā panākt, lai viņš tiek līdz pārējiem un var sekmīgi palīdzēt komandai fināla sacensībās?

Jā, tādu gadījumu ir diezgan daudz, tad mēs viņus sadalām atsevišķi un iedodam palīglīdzekļus, vidus zonā pamācām tiem pašus pamatus – atspērienus, pagriezienus. Parasti šādi bērni, kas atnāk bez priekšzināšanām un knapi turas uz slidām, nākamajā reizē jau ir gatavi kopā ar pārējiem klasesbiedriem pildīt uzdevumus.

Kādi, jūsuprāt, ir ieguvumi jauniešiem no šī slidošanas projekta?

Galvenais ieguvums noteikti ir klases saliedēšana, jo viņi katru nedēļu kopā ar skolotājiem mēro ceļu pie mums no dažādām Vidzemes pilsētām. Kā ieguvumus no slidošanas varam minēt uzlabotu koordināciju un balansu. Staigāt ir viens, bet, kad jākāpj uz ledus, jāslido un jācenšas noturēt līdzsvaru, tas ir kaut kas pilnīgi cits.

Kāda, pēc jūsu domām, ir izdevusies Ledus gladiatoru nodarbība?

Izdevusies nodarbība ir tāda, kurā bērni ir apmierināti ar paveikto darbu, mazliet piekusuši un pozitīvi noskaņoti, bet cītīgi paveikuši visus uzdevumus, lai varētu sevi labi pierādīt finālsacensībās.

Gan projekta dalībniekiem, gan slidošanas instruktoriem novēlām veiksmīgu un draudzīgu sadarbību arī turpmākajos treniņos un finālsacensībās. Lai izdodas viss, kas apgūts, nenogurst kājas un lai spēks cīnīties par godalgotām vietām!

“Ledus gladiatorus” organizē Vidzemes Olimpiskais centrs sadarbībā ar Valmieras Hokeja klubu un Latvijas Hokeja federāciju.  Projektu atbalsta Latvijas Sporta federāciju padome un  Izglītības un zinātnes ministrija.