Jaunumi

Aizvadīta bērnu vasaras nometnes “Piedzīvojumu virpulī” otrā nedēļa

Valmierā Jāņa Daliņa stadiona apkārtnē aizvadīta bērnu vasaras nometnes "Piedzīvojumu virpulī" otrā nedēļa, kurā piedalījās 24 bērni no septiņu līdz 12 gadu vecumam.

DSC04121

Nometne risinās no pirmdienas līdz piektdienai laikā no deviņiem rītā līdz pieciem vakarā. Bērni nometni pavada sportiski aktīvā un radošā atmosfērā, izmēģinot gan savas prasmes dažādos sporta veidos, gan attīstot mākslinieciskās spējas. Tā pat bērniem J.Daliņa stadionā ir iespēja satikt slavenus sportistus. Pirms nedēļas nometnes dalībnieki iepazinās ar BMX riteņbraucēju Māri Štrombetgu un citiem Latvijas BMX sportistiem, bet šonedēļ bērniem bija iespēja satikt "Dinamo Rīga" hokejistus.

Šajā nedēļā ar "Piedzīvojumu virpulī" dalībniekiem darbojās Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijas docētāja Ingrīda Smukā, kura pastāstīja par svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai nometne būtu veiksmīga.

"Kas ir svarīgākais lai nometne būtu izdevusies? Ir daudz dažādu lietu, kas komplektā rada šo vienu labas nometnes atslēgu. Labs nometnes saturs, pārdomāts, laicīgi izstrādāts, atbilstošs konkrētai vecuma grupai. Nometne „Piedzīvojumu virpulī” ir laba ar to, ka tā palīdz attīstīt bērna personību.  Vecāki parasti savus bērnus mēģina iesaistīt šajās nometnēs, kur bērnam ne tikai attīsta jau esošās prasmes, bet arī dos kādas jaunas zināšanas.  Gadījumā, ja bērns, piemēram, ikdienā nodarbojas ar kādu sporta veidu pēc skolas, tad būtiski lai arī vasarā bērns turpinātu sportot un šīs prasmes viņam nezustu, bet ļoti svarīgi, lai viņš vasarā arī ko jaunu iemācītos. Bērni visu laiku sevi meklē un nav teikts, ka šī brīža sporta veids, ar kuru viņš tagad nodarbojas, kļūs arī par viņa sirds-sporta veidu. Tādēļ, ļoti svarīgi, ka bērni šajā nometnē, gan individuālos, gan komandu sporta veidos pamēģina ko jaunu. Piemēram, mēs spēlējām tenisu, lielākai daļai tā bija pirmā reize un varbūt, ka kādam iekrita sirdī tieši šis sporta veids. Līdz ar to, ja bērns nebūtu bijis šajā nometne, tad iespējams, teniss arī paliktu nekad neatklāts. Tāpat ir ne tikai ar sporta veidiem, bet arī citām radošām, izglītojošām aktivitātēm. Svarīgi lai bērns aizbraucot mājās būtu ieguvējs, būtu ieguvis zināšanas, prasmes, pilnveidojis sevi un atradis sev kādu jaunu hobiju vai nodarbošanos. Tātad šī veiksmes atslēga slēpjas komplektā – atbilstošas un pārdomātas aktivitātes katram vecuma posmam," stāsta I.Smukā. „Vēl viens „veiksmes atslēgas” komponents ir nometnes pedagogi – zinoši un profesionāli, ka arī nometnes vietas infrastruktūra, kas sniedz bērniem daudzveidīgās iespējas,” uzsver pedagoģe.

I.Smukā norādīja uz bērnu vēlmi iesaistīties nometnēs: "Svarīgi, lai bērns pats gribētu braukt uz nometni. Tas ka vecāki domā, ka viena vai otra nometne būs piemērotāka viņu bērnam, ļoti iespējams, ka vecāki tiešām to zina, bet ja bērnam pašam nav pilnīgi nekāda interese par to un viņš tiek sūtīts šādā nometnē, kas viņu neinteresē, tad tas varētu būt ne viņam patīkams, bet tieši otrādāk, nepatīkams piedzīvojums. Ļoti svarīgi, lai bērnam pašam to gribās. Ne vienmēr bērns uzreiz var pateikt: „Jā, es to gribu!”. Varbūt paies divi gadi, pienāks laiks, kad bērns pats teiks, ka viņš to vēlas. Vecākiem arī nevajag skriet vilcienam pa priekšu, jānogaida, lai bērns pats ir psiholoģiski nobriedis nometnei. Nevajag piespiest bērnu to darīt, jo būs grūti gan pašam bērnam, gan pārējai grupai, gan pedagogam, kuriem būs jāsastrādājas kopā. Reizēm ir tā, ka vecāki prasa: „Manam bērnam 6-7 gadi, vai viņš būtu gatavs braukt uz nometni?” To ir ļoti grūti pateikt no malas, vecākiem pašiem ir jājūt tas brīdis kad bērns ir gatavs nometnei. Gadās arī tā, ka reizēm vecāki pārsteidzas ar savu lēmumu un bērns vēl īsti nav gatavs šādām nometnēm, it sevišķi, ja tās ir diennakts nometnes. Šajā gadījumā, es domāju, ļoti piemērota ir dienas nometne, lai bērns izprot kas ir nometne kā tāda. To, ka šeit visi darbojas grupās un kā viena komanda. To, ka visi veic kopīgas aktivitātes un tām ir izstrādāta konkrēta programma. Nometnē ir savi noteikumi, mērķi, kuri jau sākumā tiek bērnam izstāstīti, lai viņi pieņem šos noteikumus, zina kas viņus sagaida. Tikai tad, kad bērns jau ir bijis kādā dienas nometnē, kā nākamais solis varētu būt diennakts nometne."

Nometnes laikā sapulcējas dažādi bērni, tādēļ nozīmīga ir draudzīga kolektīva izveide. I.Smukā atklāj, "Ļoti svarīga ir laicīga un pārdomāta nometnes programmas izstrāde. Protams, atklātā tipa nometnēs, kurās piedalās savstarpēji nepazīstami bērni, kāda ir arī šī, pedagogi ir atbildīgi par to, lai bērniem palīdzētu atraisīties un iepazīties savā starpā. Sākot ar vārdu noskaidrošanu un iegaumēšanu, beidzot ar to, ka mēs katrs parādam kādi mēs esam, ko mēs protam, kādi ir mūsu talanti. Pedagogi parāda to, ka ikviens bērns ir īpašs un katrs ir personība, taču, mēs visi esam draudzīgi un pieņemam ikvienu. Šis veicina personības attīstību, kā arī sociālo prasmju izkopšanu. Sava viedokļa izteikšana, citu viedokļu respektēšana. Kopumā sociālās prasmes šajā nometnē tiek ļoti labi veicinātas. Bērni arī turpmāk labi iekļaujas kolektīvos, ja viņi ir bijuši šādās nometnēs."

Nometnes "Piedzīvojumu virpulī" otro nedēļu organizē biedrība "Valmieras sporta klubs" sadarbībā ar SIA "Vidzemes Olimpiskais centrs". Nometni atbalsta Valmieras pilsētas pašvaldība.

"Piedzīvojumu virpulī" trešā nedēļa risināsies no 25.-29. jūlijam un vēl ir brīvas vietas dalībnieku vietas. Tādēļ vecāki, kuru bērni vēlas piedalīties nometnē, aicināti pieteikties zvanot uz +371 29110057